Posted on

Co zrobić, by otworzyć działalność w Szwecji?

Przynależność Polski do Unii Europejskiej otwiera wiele dróg naszym rodakom. Dzięki temu każdy obywatel Polski może na przykład otworzyć swoją działalność w innym kraju, który należy do Unii Europejskiej. Świetnym tego przykładem jest Szwecja. Położony na północy Starego Kontynentu kraj to częsty kierunek zarobkowych wyjazdów Polaków. Co jednak należy zrobić, by otworzyć tam działalność?

Rodzaje firm w Szwecji

Znajomość rodzajów przedsiębiorstw w Szwecji to jedna z rzeczy, które trzeba posiąść przed otworzeniem tam własnej działalności. Typów firm jest tam całkiem sporo, ale najpopularniejsze są cztery z nich. Są to kolejno:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza (enskild nӓringsidkare),
  • spółka cywilna (enkelt bolag), 
  • spółka handlowa(HB – Handelsbolag),
  • oddział firmy (Filial).

Otworzenie przedsiębiorstwa innego typu, np. spółki komandytowej, czy też z ograniczoną odpowiedzialnością jest dla obcokrajowców dość trudne. Wymagają one spełnienia szeregu formalności oraz bardzo dużego kapitału początkowego, który trzeba wnieść samodzielnie lub znaleźć odpowiednich inwestorów. 

Co jest wymagane, by otworzyć działalność w Szwecji?

Do otworzenia firmy w Szwecji trzeba spełnić kilka formalności. Nie wystarczy po prostu znaleźć się w tym kraju. Na samym początku należy odwiedzić Urząd do spraw Migracji, który nazywa się Mifrationsverket. Tam wydawane są zgody na pobyt na okres pięciu lat. Jednocześnie ten urząd może taką zgodę cofnąć w trakcie kontroli dwa lata po jej uzyskaniu. Dotyczy to jednak przedsiębiorców, których firmy nie mają stabilnej sytuacji finansowej. 

Mając zgodę na pobyt trzeba zdobyć szwedzki odpowiednik numeru PESEL, czyli personnummer. Jest on dostępny dla osób, które w Szwecji spędziły co najmniej rok lub planują pobyt, którego długość przekracza 12 miesięcy. Do jego otrzymania potrzebne jest złożeniu wniosku za pomocą formularza SKV 4620. 

Nie jest to koniec rzeczy, o których trzeba pamiętać, by prowadzić działalność w Szwecji. Mając już personnummer i zgodę na pobyt czas na rejestrację firmy w Bolagsverket. Zwolnione z tego są tylko jednoosobowe działalności. Jednak w ich wypadku i tak warto zrobić. W ten sposób można być chronionym na danym regionie przed przejęciem nazwy przez inną firmę. Konieczna jest też rejestracja w Urzędzie Skarbowym i założenie konta bankowego. W trakcie prowadzenia samej firmy trzeba też pamiętać o terminowym składaniu deklaracji podatkowych, a także opłacaniu niezbędnych danin w tym kraju.