Posted on

Bezpieczne przechowywanie leków: jak zaprojektować funkcjonalne meble apteczne

Chcąc prowadzić aptekę, należy spełnić nie tylko szereg wymogów formalno-prawnych, zatrudnić osoby z odpowiednim wykształceniem, ale zadbać o należyte wyposażenie wnętrza lokalu. Apteka powinna być schludna, estetyczna i ergonomiczna. Czym się kierować wybierając meble apteczne?

Na co zwrócić uwagę wybierając meble apteczne?

W przypadku mebli aptecznych niezwykle ważne jest, aby zapewniały one odpowiedni poziom bezpieczeństwa przechowywanym bądź eksponowanym na regałach preparatom leczniczym. Dodatkowo część przeznaczona do obsługi interesantów w okienku powinna być przejrzysta, zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni, pozwalającej wybranie odpowiednich kosmetyków czy suplementów z półek. 

Nowoczesne meble apteczne muszą współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia apteki. By tworzyły one jednolitą całość, warto postawić na solidnego wykonawcę mebli aptecznych na wymiar i dobry projekt. W ten sposób wszystkie strefy niezbędne do wykonywania pracy farmaceuty jak: zaplecze, magazyn, część sprzedażowa będą odpowiednio zaaranżowane i zapewnią aptekarzom odpowiednią przestrzeń do pracy. Dobrze zaprojektowane wnętrze da klientom możliwość swobodnego zapoznania się z ofertą apteki. Warto bowiem pamiętać, iż odpowiednio przedstawiony asortyment, dzięki właściwemu układowi mebli aptecznych, zwiększa jego ekspozycję. To w konsekwencji sprawia, że więcej towaru widzi pacjent i więcej go kupuje.

Czym wyróżniają się wysokiej klasy meble apteczne

Chcąc zapewnić bezpieczne przechowywanie leków, należy odpowiednio dobrać rodzaj mebli aptecznych do profilu działalności firmy dystrybuującej produkty i akcesoria lecznicze. Ważne jest, aby zapewniały one dostateczną ochronę przed światłem, wilgocią, a także innymi źródłami zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Mimo że spora część lekarstw powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 25 stopni C, istnieje też grupa produktów, wymagającej niskiej temperatury między +2 a +8 stopni.

Idealne meble apteczne budują przyjemny nastrój, współtworzą wnętrze, do którego chce się wracać. Regały powinny być wyposażone w odpowiednio rozplanowane półki do ekspozycji kluczowych leków OTC, a doły szafek posiadać głębokie szuflady do przechowywania preparatów „podręcznych”. Należy pamiętać by szafy chłodnicze i lodówki były wizerunkowo spójne z ogólnym wystrojem apteki, jednocześnie w łatwy sposób dać się utrzymać w czystości, byś odpornymi na uszkodzenia mechaniczne oraz na codzienną eksploatację.