Wyposażenie laboratorium – jakiego sprzętu nie może zabraknąć?
Współczesna pracownia naukowca wyróżnia się kilka aspektami. Jednym z nich jest wyposażenie laboratorium, pozwalające przeprowadzać badania na najwyższym poziomie. Na rynku urządzeń laboratoryjnych można doświadczyć szerokiego wyboru, co może sprawdzić, że trudno podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia. Jakie wyposażenie laboratorium musi znajdować się w nowoczesnej pracowni?
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Nawet najlepszy sprzęt nie wystarczy, jeśli pracownicy w laboratorium nie będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Niewłaściwe praktyki mogą narazić na utratę zdrowia lub życia. Dlatego właśnie warto nabyć najlepsze wyposażenie. Laboratorium powinno stanowić bezpieczne i komfortowe miejsce pracy.
Co zrobić, aby spełnić takie założenie? Należy nabyć odpowiednie meble do specyfiki laboratorium. Po zakupie należy się zastanowić jak rozmieścić poszczególne sprzęty do realizacji badań i analiz. To, gdzie powinny znajdować się stojaki na odczynniki, płuczki do oczu i prysznice regulują odpowiednie przepisy. Decyzję o umiejscowieniu sprzętu powinien podjąć również kierownik laboratorium.
W ramach bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są zakończone krawędzie mebli i urządzeń. Jeśli pracownicy mają być bezpieczni, krawędzie powinny być nieostre i zaokrąglone. W laboratoriach często używa się substancji żrących, dlatego w okapach powinny znajdować się zabezpieczenia przeciwpożarowe, pozwalające szybko ugasić pożar.
Meble laboratoryjne
Według specjalistów ważniejszą kwestią jest to, w którym miejscu zostaną rozmieszczone, niż to, jakie tak naprawdę zostanie wybrane wyposażenie. Laboratorium to szczególne miejsce pracy, dlatego powierzchnia powinna być w pełni wykorzystana. W kwestii rozmieszczenia chodzi o to, aby zapewniały one jak największy komfort pracy.
Oprócz tego meble muszą się wyróżnić konkretnymi cechami. Na przykład muszą być odporne na działanie substancji, których wykorzystuje się w laboratorium.
Wyciąg laboratoryjny jako podstawowy element w laboratorium
Laboratorium to miejsce, w którym wykonuje się doświadczenia, syntezy i stosuje się różne substancje. W wielu przypadkach niezbędnym sprzętem okazuje się wyciąg laboratoryjny. Powinien on spełnić normy unijne. Oczywiście w Polsce nie brakuje placówek badawczych, w których jest stare takie wyposażenie. Laboratorium jako miejsce pracy jest jednak traktowane jako źródło kolejnych odkryć. Dlatego wyciąg laboratoryjny określany jako dygestoria powinien być najlepszej jakości.